- 95 mm ID x 170 mm OD x 32 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Dynamic Load Rating | 124000 lbf |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Contact Angle | 40° |
| Static Load Rating [Max] | 108000 lbf |
| Seal Material | None |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Series | 7200 |
| Enclosure | Open |
| icNumber | 7695859 |
| Bearing Type | Angular Contact |
| O.D. Type | Straight |
| Cage Type | Metal |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Material | Steel |
| Outer Ring Width | 32 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Preload Level | None |
| O.D. | 170 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Flush Ground | No |
| No. in Set | Single Bearing |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Bore Type | Round Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Inner Ring Width | 32 mm |
| Width | 1.26 in, 32 mm |
| Ball Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 3200 rpm |
| I.D. | 95 mm |
| Precision | Standard |
| Weight | 6.302 LB |
| EAN or UPC | 7316576650192 |

