- 95 mm ID x 170 mm OD x 32 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Flush Ground | No |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Ball Material | Steel |
| Capacity | High Capacity |
| Inner Ring Width | 32 mm |
| Width | 1.26 in, 32 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Enclosure | Open |
| O.D. | 170 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Material | Steel |
| Outer Ring Width | 32 mm |
| Dynamic Load Rating | 124000 lbf |
| Seal Material | None |
| Limiting Speed - Grease | 3200 rpm |
| O.D. Type | Straight |
| Contact Angle | 40° |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| No. in Set | Single Bearing |
| Static Load Rating [Max] | 108000 lbf |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Cage Type | Metal |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Series | 7200 |
| Rows of Balls | Single |
| Precision | Standard |
| icNumber | 7695859 |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| I.D. | 95 mm |
| Preload Level | None |
| Seal Type | Unsealed |
| Weight | 6.606 LB |
| EAN or UPC | 7316577150134 |

