- 95 mm ID x 170 mm OD x 32 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Outer Ring Width | 32 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| O.D. | 170 mm |
| Dynamic Load Rating | 124000 lbf |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Capacity | High Capacity |
| O.D. Type | Straight |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Type | Unsealed |
| icNumber | 7695859 |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Contact Angle | 40° |
| Inner Ring Width | 32 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Precision | Standard |
| Bearing Type | Angular Contact |
| No. in Set | Single Bearing |
| I.D. | 95 mm |
| Preload Level | None |
| Static Load Rating [Max] | 108000 lbf |
| Cage Type | Metal |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Seal Material | None |
| Series | 7200 |
| Width | 1.26 in, 32 mm |
| Material | Steel |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Ball Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Flush Ground | No |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Limiting Speed - Grease | 3200 rpm |
| Weight | 6.302 LB |
| EAN or UPC | 7316576650192 |

