- Single Row Angular Contact Bearing, 95 mm ID x 170 mm OD x 32 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Brass / Bronze Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), 40° Contact Angle
description
- The angular contact light 7200WN series is dimensionally interchangeable with the radial 200 series.The features of the 7000WN series include a refined bore diameter. A single bearing is recommended for applications in which the thrust load is in one direction or, in the case of combined loads, the thrust load is high in relation to the radial load. A duplex pair is recommended for application where thrust ispresent in both directions or where axialdisplacement of the shaft must be restricted.For exceptionally high thrust loads in one direction, a tandem pair can be utilized opposed by a third bearing. Sizes 7201K through 7203WN have a 20° contact angle and a nylon cage. Sizes 7204WN through 7218WN have a 40° contact angle and a one-piece, ball piloted, pressed brass cage.Larger sizes 7219WN through 7230WN have a 40° contact angle and a one-piece, outer ring piloted high-strength machined bronze cage.
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Capacity | Standard Capacity |
| Ball Material | Steel |
| Outer Ring Width | 32 mm |
| Precision | Standard |
| Inner Ring Width | 32 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. | 170 mm |
| Enclosure | Open |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Dynamic Load Rating | 30000 lbf |
| Rows of Balls | Single |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Material | Steel |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| I.D. | 95 mm |
| Fillet Radius | 0.079 in |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Seal Material | None |
| icNumber | 7695859 |
| Bearing Type | Angular Contact |
| O.D. Type | Straight |
| Cage Type | Metal |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Seal Type | Unsealed |
| No. in Set | Single Bearing |
| Preload Level | None |
| Static Load Rating [Max] | 22800 lbf |
| Contact Angle | 40° |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Locking Device | No Locking Device |
| Weight | 6.671 LB |
| EAN or UPC | 87796068452 |

