- 95 mm ID x 170 mm OD x 32 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Width | 1.26 in, 32 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Enclosure | Open |
| O.D. Type | Straight |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| I.D. | 95 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Cage Type | Metal |
| Series | 7200 |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Preload Level | Light |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Inner Ring Width | 32 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Capacity | High Capacity |
| Material | Steel |
| Seal Type | Unsealed |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Outer Ring Width | 32 mm |
| Contact Angle | 40° |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Material | None |
| Flush Ground | No |
| Ball Material | Steel |
| O.D. | 170 mm |
| Precision | Standard |
| Internal Design | Universal Mounting |
| icNumber | 7695859 |
| Bore Type | Round Bore |
| No. in Set | Single Bearing |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Weight | 6.648 LB |
| EAN or UPC | 7316577150172 |

