- 90 mm ID x 160 mm OD x 30 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Rows of Balls | Single |
| No. in Set | Single Bearing |
| Capacity | Standard Capacity |
| Ball Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Preload Level | Light |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Cage Type | Metal |
| Flush Ground | No |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| O.D. | 160 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. Type | Straight |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| I.D. | 90 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Precision | Standard |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inner Ring Width | 30 mm |
| Width | 1.18 in, 30 mm |
| Contact Angle | 40° |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Series | 7200 |
| Bore Type | Round Bore |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Locking Device | No Locking Device |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Seal Material | None |
| Outer Ring Width | 30 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| icNumber | 7695858 |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Material | Steel |
| Enclosure | Open |
| Weight | 5.274 LB |
| EAN or UPC | 7316577150097 |

