- 90 mm ID x 160 mm OD x 30 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Locking Device | No Locking Device |
| No. in Set | Single Bearing |
| Enclosure | Open |
| Contact Angle | 40° |
| Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. Type | Straight |
| Seal Material | None |
| Ball Material | Steel |
| I.D. | 90 mm |
| Flush Ground | No |
| O.D. | 160 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bearing Design | w/ Larger Axial Internal Clearance |
| Outer Ring Width | 30 mm |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Cage Type | Metal |
| Inner Ring Width | 1.18 in, 30 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Preload Level | None |
| Bore Type | Round Bore |
| Width | 1.18 in, 30 mm |
| icNumber | 7695858 |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Rows of Balls | Single |
| Series | 7200 |
| Seal Type | Unsealed |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Weight | 5.509 LB |
| EAN or UPC | 7316577150066 |

