- 90 mm ID x 160 mm OD x 30 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Rows of Balls | Single |
| Outer Ring Width | 30 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Enclosure | Open |
| Flush Ground | No |
| I.D. | 90 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Precision | Standard |
| Inner Ring Width | 30 mm |
| Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| No. in Set | Single Bearing |
| icNumber | 7695858 |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Seal Material | None |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Seal Type | Unsealed |
| Preload Level | Light |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. | 160 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Series | 7200 |
| Width | 1.18 in, 30 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. Type | Straight |
| Ball Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Contact Angle | 40° |
| Weight | 5.274 LB |
| EAN or UPC | 7316577150097 |

