- 90 mm ID x 160 mm OD x 30 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Enclosure | Open |
| Seal Material | None |
| Precision | Standard |
| Cage Type | Metal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Outer Ring Width | 30 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Series | 7200 |
| icNumber | 7695858 |
| Width | 1.18 in, 30 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Preload Level | None |
| Seal Type | Unsealed |
| Flush Ground | No |
| O.D. Type | Straight |
| Material | Steel |
| I.D. | 90 mm |
| O.D. | 160 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Contact Angle | 40° |
| No. in Set | Single Bearing |
| Capacity | High Capacity |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Inner Ring Width | 30 mm |
| Ball Material | Steel |
| Weight | 5.509 LB |
| EAN or UPC | 7316577150059 |

