- 90 mm ID x 160 mm OD x 30 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Series | 7200 |
| icNumber | 7695858 |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Width | 1.18 in, 30 mm |
| Flush Ground | No |
| Inner Ring Width | 30 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Preload Level | None |
| Cage Type | Metal |
| Dynamic Load Rating | 108000 lbf |
| No. in Set | Single Bearing |
| Capacity | High Capacity |
| I.D. | 90 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. | 160 mm |
| Enclosure | Open |
| Seal Type | Unsealed |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Rows of Balls | Single |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Outer Ring Width | 30 mm |
| Seal Material | None |
| Static Load Rating [Max] | 96500 lbf |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Material | Steel |
| Ball Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Contact Angle | 40° |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. Type | Straight |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Precision | Standard |
| Weight | 5.235 LB |
| EAN or UPC | 7316576650178 |

