- 90 mm ID x 160 mm OD x 30 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Material | Steel |
| Seal Type | Unsealed |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| I.D. | 90 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Preload Level | None |
| Seal Material | None |
| Cage Type | Metal |
| Enclosure | Open |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Flush Ground | No |
| icNumber | 7695858 |
| O.D. Type | Straight |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bore Type | Round Bore |
| Rows of Balls | Single |
| Contact Angle | 40° |
| Inner Ring Width | 30 mm |
| Series | 7200 |
| Capacity | High Capacity |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Width | 1.18 in, 30 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bearing Type | Angular Contact |
| O.D. | 160 mm |
| Outer Ring Width | 30 mm |
| Precision | Standard |
| Ball Material | Steel |
| Weight | 5.509 LB |
| EAN or UPC | 7316577150059 |

