- 55 mm ID x 100 mm OD x 21 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Width | 0.83 in, 21 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Outer Ring Width | 0.83 in, 21 mm |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Contact Angle | 40 Degree |
| icNumber | 7695855 |
| Inch/Metric | Metric |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Inner Ring Width | 0.83 in, 21 mm |
| Flush Ground | No |
| Seal Type | Unsealed |
| Locking Device | No Locking Device |
| Ball Material | Steel |
| I.D. | 2.17 in, 55 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| No. in Set | Single Bearing |
| Material | Bearing Steel |
| O.D. | 3.94 in, 100 mm |
| Enclosure | Open |
| Capacity | High Capacity |
| Bore Type | Cylindrical |
| Cage Material | Bearing Steel |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Precision | Standard |
| Seal Material | None |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Series | 7200 |
| Preload Level | Medium |
| Cage Type | Metal |
| Weight | 1.407 LB |
| EAN or UPC | 7316576649974 |

