- 55 mm ID x 100 mm OD x 21 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Flush Ground | No |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| No. in Set | Single Bearing |
| Seal Type | Unsealed |
| I.D. | 55 mm |
| Inner Ring Width | 21 mm |
| O.D. | 100 mm |
| Contact Angle | 40° |
| Series | 7200 |
| Precision | Standard |
| Static Load Rating [Max] | 36000 lbf |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bore Type | Round Bore |
| Preload Level | None |
| Cage Type | Metal |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Dynamic Load Rating | 46200 lbf |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Enclosure | Open |
| Material | Steel |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Width | 0.83 in, 21 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. Type | Straight |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Seal Material | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| Ball Material | Steel |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Capacity | High Capacity |
| icNumber | 7695855 |
| Weight | 1.49 LB |
| EAN or UPC | 7316576633317 |

