- 55 mm ID x 100 mm OD x 21 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Rows of Balls | Single |
| Series | 7200 |
| Inner Ring Width | 21 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Enclosure | Open |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Locking Device | No Locking Device |
| Material | Steel |
| I.D. | 55 mm |
| Reference Speed | 7500 rpm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Cage Type | Metal |
| Static Load Rating [Max] | 8,540.00 lbf |
| Width | 21 mm |
| Preload Level | None |
| Flush Ground | No |
| Limiting Speed | 8000 rpm |
| Dynamic Load Rating | 11,000.00 lbf |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Seal Material | None |
| Ball Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| O.D. | 100.0000 mm |
| Precision | Standard |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Contact Angle | 40° |
| O.D. Type | Straight |
| icNumber | 7695855 |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Seal Type | Unsealed |
| Capacity | High Capacity |
| Weight | 1.407 LB |
| EAN or UPC | 7316576649981 |
| NSN Number | 3110-00-158-8305 |

