- 55 mm ID x 100 mm OD x 21 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Preload Level | Medium |
| Contact Angle | 40 Degree |
| O.D. | 3.94 in, 100 mm |
| Ball Material | Steel |
| Outer Ring Width | 0.83 in, 21 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Cage Type | Metal |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Seal Type | Unsealed |
| Capacity | High Capacity |
| Flush Ground | No |
| Series | 7200 |
| Material | Bearing Steel |
| icNumber | 7695855 |
| Cage Material | Bearing Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| I.D. | 2.17 in, 55 mm |
| Inner Ring Width | 0.83 in, 21 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Width | 0.83 in, 21 mm |
| Precision | Standard |
| Enclosure | Open |
| Seal Material | None |
| Bore Type | Cylindrical |
| Locking Device | No Locking Device |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Inch/Metric | Metric |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Weight | 1.407 LB |
| EAN or UPC | 7316576649974 |

