- 120 mm ID x 260 mm OD x 55 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Seal Type | Unsealed |
| icNumber | 7695863 |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Locking Device | No Locking Device |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Series | 7300 |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Enclosure | Open |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. | 10.24 in, 260 mm |
| Bore Type | Cylindrical |
| Material | Bearing Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Inner Ring Width | 2.17 in, 55 mm |
| O.D. Type | Cylindrical |
| I.D. | 4.72 in, 120 mm |
| Cage Type | Metal |
| Width | 2.17 in, 55 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Precision | Standard |
| Flush Ground | No |
| Ball Material | Steel |
| Preload Level | Medium |
| Cage Material | Brass |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Seal Material | None |
| Inch/Metric | Metric |
| Outer Ring Width | 2.17 in, 55 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Capacity | Standard Capacity |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Weight | 31.143 LB |
| EAN or UPC | 7316570257434 |

