- 120 mm ID x 260 mm OD x 55 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Seal Material | None |
| Seal Type | Unsealed |
| No. in Set | Single Bearing |
| Internal Design | Universal Mounting |
| O.D. | 10.24 in, 260 mm |
| Series | 7300 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Type | Metal |
| Width | 2.17 in, 55 mm |
| icNumber | 7695863 |
| Enclosure | Open |
| Inner Ring Width | 2.17 in, 55 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Inch/Metric | Metric |
| Cage Material | Brass |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Material | Bearing Steel |
| Ball Material | Steel |
| Outer Ring Width | 2.17 in, 55 mm |
| O.D. Type | Cylindrical |
| I.D. | 4.72 in, 120 mm |
| Flush Ground | No |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision | Standard |
| Bore Type | Cylindrical |
| Rows of Balls | Single |
| Preload Level | Medium |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Capacity | Standard Capacity |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Weight | 31.143 LB |
| EAN or UPC | 7316570257434 |

