- 120 mm ID x 260 mm OD x 55 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Ball Material | Steel |
| I.D. | 120 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| No. in Set | Single Bearing |
| Enclosure | Open |
| Inner Ring Width | 55 mm |
| Seal Material | None |
| Outer Ring Width | 55 mm |
| Series | 7300 |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Contact Angle | 40° |
| Seal Type | Unsealed |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision | Standard |
| Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 1900 rpm |
| Dynamic Load Rating | 238000 lbf |
| O.D. Type | Straight |
| Bore Type | Round Bore |
| Width | 2.17 in, 55 mm |
| icNumber | 7695863 |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Cage Type | Metal |
| Static Load Rating [Max] | 250000 lbf |
| Flush Ground | No |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Preload Level | None |
| O.D. | 260 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Weight | 31.143 LB |
| EAN or UPC | 7316576651052 |

