- 110 mm ID x 240 mm OD x 50 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Contact Angle | 40° |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Outer Ring Width | 50 mm |
| Seal Material | None |
| Precision | Standard |
| Dynamic Load Rating | 225000 lbf |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Enclosure | Open |
| Static Load Rating [Max] | 224000 lbf |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. Type | Straight |
| Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 2200 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Flush Ground | No |
| I.D. | 110 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Series | 7300 |
| O.D. | 240 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Seal Type | Unsealed |
| Cage Type | Metal |
| Width | 1.97 in, 50 mm |
| Preload Level | None |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Capacity | High Capacity |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| No. in Set | Single Bearing |
| icNumber | 7695842 |
| Ball Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Inner Ring Width | 50 mm |
| Weight | 21.671 LB |
| EAN or UPC | 7316576651021 |

