- 110 mm ID x 240 mm OD x 50 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Inner Ring Width | 50 mm |
| Enclosure | Open |
| Capacity | High Capacity |
| No. in Set | Single Bearing |
| Ball Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Bore Type | Round Bore |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Flush Ground | No |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Contact Angle | 40° |
| Dynamic Load Rating | 50,600.00 lbf |
| Static Load Rating [Max] | 50,400.00 lbf |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Outer Ring Width | 50 mm |
| Material | Steel |
| Guide Type | Rolling Element |
| O.D. Type | Straight |
| Series | 7300 |
| icNumber | 7695842 |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Reference Speed | 3200 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Rows of Balls | Single |
| Width | 50 mm |
| Seal Material | None |
| Cage Type | Machined Brass |
| I.D. | 110 mm |
| Precision | Standard |
| Limiting Speed | 3400 rpm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| O.D. | 240.0000 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Seal Type | Unsealed |
| Weight | 24.16 LB |
| EAN or UPC | 7316577101761 |

