- 110 mm ID x 240 mm OD x 50 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Inch/Metric | Metric Bore |
| I.D. | 110 mm |
| Contact Angle | 40° |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Cage Type | Metal |
| Inner Ring Width | 50 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| No. in Set | Single Bearing |
| Width | 1.97 in, 50 mm |
| Enclosure | Open |
| O.D. Type | Straight |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Outer Ring Width | 50 mm |
| Seal Material | None |
| Static Load Rating [Max] | 224000 lbf |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| icNumber | 7695842 |
| Preload Level | None |
| Flush Ground | No |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Locking Device | No Locking Device |
| Material | Steel |
| O.D. | 240 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Precision | Standard |
| Seal Type | Unsealed |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Dynamic Load Rating | 225000 lbf |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Ball Material | Steel |
| Series | 7300 |
| Capacity | High Capacity |
| Limiting Speed - Grease | 2200 rpm |
| Weight | 21.671 LB |
| EAN or UPC | 7316576651021 |

