- 110 mm ID x 240 mm OD x 50 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Width | 1.97 in, 50 mm |
| Cage Type | Metal |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Series | 7300 |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bore Type | Round Bore |
| Enclosure | Open |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Seal Material | None |
| Preload Level | None |
| Rows of Balls | Single |
| I.D. | 110 mm |
| Flush Ground | No |
| Material | Steel |
| No. in Set | Single Bearing |
| Inner Ring Width | 1.97 in, 50 mm |
| Outer Ring Width | 50 mm |
| icNumber | 7695842 |
| O.D. Type | Straight |
| O.D. | 240 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Precision | Standard |
| Seal Type | Unsealed |
| Bearing Design | w/ Larger Axial Internal Clearance |
| Capacity | High Capacity |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Ball Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Contact Angle | 40° |
| Weight | 24.156 LB |
| EAN or UPC | 7316577151377 |

