- 80 mm ID x 170 mm OD x 39 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| O.D. Type | Straight |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Outer Ring Width | 39 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Seal Type | Unsealed |
| Flush Ground | No |
| Enclosure | Open |
| Preload Level | Medium |
| Inner Ring Width | 39 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Width | 1.54 in, 39 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Material | Steel |
| O.D. | 170 mm |
| Seal Material | None |
| Ball Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| Precision | Standard |
| icNumber | 7695823 |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| I.D. | 80 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Contact Angle | 40° |
| Series | 7300 |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Rows of Balls | Single |
| Weight | 8.693 LB |
| EAN or UPC | 7316577094582 |

