- 80 mm ID x 170 mm OD x 39 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Compressors
- Centrifuges
- Pumps
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| O.D. Type | Straight |
| Cage Type | Metal |
| Preload Level | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Lubricant | Oil Preservative |
| icNumber | 7695823 |
| Precision | Standard |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Width | 1.54 in, 39 mm |
| Series | 7300 |
| Seal Material | None |
| Rows of Balls | Single |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bearing Design | w/ Larger Axial Internal Clearance |
| Seal Type | Unsealed |
| Enclosure | Open |
| Material | Steel |
| Bearing Type | Angular Contact |
| O.D. | 170 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Flush Ground | No |
| Contact Angle | 40° |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bore Type | Round Bore |
| Ball Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| I.D. | 80 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Outer Ring Width | 39 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Inner Ring Width | 1.54 in, 39 mm |
| Weight | 9.039 LB |
| EAN or UPC | 7316577150974 |

