- 80 mm ID x 170 mm OD x 39 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Seal Type | Unsealed |
| Bore Type | Round Bore |
| Outer Ring Width | 39 mm |
| Seal Material | None |
| O.D. | 170 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision | Standard |
| Cage Type | Metal |
| I.D. | 80 mm |
| Series | 7300 |
| O.D. Type | Straight |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Ball Material | Steel |
| Material | Steel |
| Preload Level | Medium |
| No. in Set | Single Bearing |
| Flush Ground | No |
| Inner Ring Width | 39 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| icNumber | 7695823 |
| Width | 1.54 in, 39 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Contact Angle | 40° |
| Capacity | Standard Capacity |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Weight | 8.693 LB |
| EAN or UPC | 7316577094582 |

