- 80 mm ID x 170 mm OD x 39 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Cage Type | Machined Brass |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| icNumber | 7695823 |
| Width | 39 mm |
| Precision | Standard |
| No. in Set | Single Bearing |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Dynamic Load Rating | 32,200.00 lbf |
| Preload Level | None |
| Capacity | High Capacity |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Type | Angular Contact |
| O.D. Type | Straight |
| Flush Ground | No |
| Inner Ring Width | 39 mm |
| Enclosure | Open |
| Ball Material | Steel |
| Guide Type | Rolling Element |
| Outer Ring Width | 39 mm |
| Reference Speed | 5000 rpm |
| Bore Type | Round Bore |
| Series | 7300 |
| O.D. | 170.0000 mm |
| Limiting Speed | 5000 rpm |
| Contact Angle | 40° |
| Seal Material | None |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Static Load Rating [Max] | 26,500.00 lbf |
| I.D. | 80 mm |
| Material | Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Seal Type | Unsealed |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Weight | 9.039 LB |
| EAN or UPC | 7316577067401 |

