- 80 mm ID x 170 mm OD x 39 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Seal Type | Unsealed |
| Bore Type | Cylindrical |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Ball Material | Steel |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Series | 7300 |
| icNumber | 7695823 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Rows of Balls | Single |
| Capacity | High Capacity |
| Inner Ring Width | 1.54 in, 39 mm |
| Flush Ground | No |
| O.D. | 6.69 in, 170 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Seal Material | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Outer Ring Width | 1.54 in, 39 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| I.D. | 3.15 in, 80 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Cage Type | Metal |
| Enclosure | Open |
| Width | 1.54 in, 39 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Cage Material | Brass |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Preload Level | Light |
| Material | Bearing Steel |
| Weight | 8.693 LB |
| EAN or UPC | 7316577094704 |

