- 70 mm ID x 150 mm OD x 35 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Lubricant | Oil Preservative |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Limiting Speed - Oil | 5000 rpm |
| Contact Angle | 40° |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Seal Type | Unsealed |
| Ball Material | Steel |
| Series | 7300 |
| Material | Steel |
| Seal Material | None |
| Flush Ground | No |
| No. in Set | Single Bearing |
| Locating | Retaining Slot |
| Inner Ring Width | 1.38 in, 35 mm |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Preload Level | Light |
| Outer Ring Width | 35 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. | 150 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Enclosure | Open |
| I.D. | 70 mm |
| Precision | Standard |
| Width | 1.38 in, 35 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| O.D. Type | Straight |
| Limiting Speed - Grease | 3800 rpm |
| icNumber | 7695809 |
| Capacity | High Capacity |
| Cage Type | Metal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Weight | 6.349 LB |
| EAN or UPC | 7316570058048 |

