- 70 mm ID x 150 mm OD x 35 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Outer Ring Width | 35 mm |
| I.D. | 70 mm |
| O.D. | 150.0000 mm |
| Static Load Rating [Max] | 20,200.00 lbf |
| Dynamic Load Rating | 26,800.00 lbf |
| Series | 7300 |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Flush Ground | No |
| Reference Speed | 5600 rpm |
| Seal Type | Unsealed |
| Cage Type | Machined Brass |
| Guide Type | Rolling Element |
| Preload Level | None |
| Bore Type | Round Bore |
| Material | Steel |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| icNumber | 7695809 |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Capacity | High Capacity |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Limiting Speed | 5600 rpm |
| Ball Material | Steel |
| Contact Angle | 40° |
| Seal Material | None |
| Enclosure | Open |
| Width | 35 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. Type | Straight |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Precision | Standard |
| Inner Ring Width | 35 mm |
| Weight | 6.349 LB |
| EAN or UPC | 7316577065810 |

