- 70 mm ID x 150 mm OD x 35 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| O.D. | 5.91 in, 150 mm |
| icNumber | 7695809 |
| Capacity | Standard Capacity |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Preload Level | Light |
| Seal Material | None |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Cage Material | Brass |
| Material | Bearing Steel |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Series | 7300 |
| Inner Ring Width | 1.38 in, 35 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Grease | 3800 rpm |
| Ball Material | Steel |
| I.D. | 2.76 in, 70 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Enclosure | Open |
| Cage Type | Metal |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Width | 1.38 in, 35 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Rows of Balls | Single |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Flush Ground | No |
| Precision | Standard |
| Inch/Metric | Metric |
| Seal Type | Unsealed |
| Bore Type | Cylindrical |
| Outer Ring Width | 1.38 in, 35 mm |
| Limiting Speed - Oil | 5000 rpm |
| Weight | 5.997 LB |
| EAN or UPC | 7316576650796 |

