- 70 mm ID x 150 mm OD x 35 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Limiting Speed - Grease | 3800 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 5000 rpm |
| Rows of Balls | Single |
| Inner Ring Width | 1.38 in, 35 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Outer Ring Width | 35 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Locking Device | No Locking Device |
| Preload Level | Light |
| Flush Ground | No |
| O.D. | 150 mm |
| Contact Angle | 40° |
| Locating | Retaining Slot |
| Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Seal Material | None |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Width | 1.38 in, 35 mm |
| Cage Type | Metal |
| Capacity | High Capacity |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| icNumber | 7695809 |
| Bore Type | Round Bore |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| No. in Set | Single Bearing |
| Series | 7300 |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| I.D. | 70 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Ball Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Weight | 6.349 LB |
| EAN or UPC | 7316570058048 |

