- 70 mm ID x 150 mm OD x 35 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Inch/Metric | Metric |
| Preload Level | Light |
| Inner Ring Width | 1.38 in, 35 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Limiting Speed - Oil | 5000 rpm |
| Cage Type | Metal |
| Ball Material | Steel |
| Seal Type | Unsealed |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| icNumber | 7695809 |
| Bore Type | Cylindrical |
| Capacity | Standard Capacity |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Series | 7300 |
| Seal Material | None |
| No. in Set | Single Bearing |
| Cage Material | Brass |
| Enclosure | Open |
| Outer Ring Width | 1.38 in, 35 mm |
| Flush Ground | No |
| Limiting Speed - Grease | 3800 rpm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Rows of Balls | Single |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Locking Device | No Locking Device |
| Width | 1.38 in, 35 mm |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Material | Bearing Steel |
| O.D. | 5.91 in, 150 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Internal Design | Universal Mounting |
| I.D. | 2.76 in, 70 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Weight | 5.997 LB |
| EAN or UPC | 7316576650796 |

