- 55 mm ID x 120 mm OD x 29 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Precision | Standard |
| O.D. Type | Straight |
| Material | Steel |
| Bearing Type | Angular Contact |
| No. in Set | Single Bearing |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Type | Unsealed |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Outer Ring Width | 29 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Preload Level | Light |
| Width | 1.14 in, 29 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Flush Ground | No |
| Inner Ring Width | 1.14 in, 29 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Contact Angle | 40° |
| Cage Type | Plastic |
| Ball Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 4800 rpm |
| Locating | Retaining Slot |
| Limiting Speed - Oil | 6300 rpm |
| O.D. | 120 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| I.D. | 55 mm |
| Seal Material | None |
| Enclosure | Open |
| Rows of Balls | Single |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| icNumber | 7695843 |
| Capacity | High Capacity |
| Series | 73 |
| Weight | 3.029 LB |
| EAN or UPC | 7316570691023 |

