- 55 mm ID x 120 mm OD x 29 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Width | 1.14 in, 29 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Limiting Speed - Grease | 4800 rpm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Material | None |
| No. in Set | Single Bearing |
| Seal Type | Unsealed |
| O.D. Type | Straight |
| Contact Angle | 40° |
| Capacity | High Capacity |
| I.D. | 55 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Inner Ring Width | 1.14 in, 29 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Type | Plastic |
| Outer Ring Width | 29 mm |
| Flush Ground | No |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Series | 73 |
| Material | Steel |
| Preload Level | Light |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Ball Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Limiting Speed - Oil | 6300 rpm |
| Bore Type | Round Bore |
| Enclosure | Open |
| O.D. | 120 mm |
| icNumber | 7695843 |
| Weight | 3.01 LB |
| EAN or UPC | 7316577611369 |

