- 55 mm ID x 120 mm OD x 29 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Series | 73 |
| Inner Ring Width | 1.14 in, 29 mm |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Contact Angle | 40° |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Ball Material | Steel |
| Cage Type | Plastic |
| Limiting Speed - Oil | 6300 rpm |
| Seal Type | Unsealed |
| Locating | Retaining Slot |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| No. in Set | Single Bearing |
| Seal Material | None |
| Precision | Standard |
| Preload Level | Light |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| O.D. | 120 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| icNumber | 7695843 |
| Rows of Balls | Single |
| Material | Steel |
| Flush Ground | No |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Grease | 4800 rpm |
| O.D. Type | Straight |
| Enclosure | Open |
| I.D. | 55 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Width | 1.14 in, 29 mm |
| Outer Ring Width | 29 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Weight | 3.029 LB |
| EAN or UPC | 7316570691023 |

