- 55 mm ID x 120 mm OD x 29 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| I.D. | 55 mm |
| Seal Material | None |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bore Type | Round Bore |
| No. in Set | Single Bearing |
| Ball Material | Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Series | 73 |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Contact Angle | 40° |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Inner Ring Width | 29 mm |
| Preload Level | None |
| O.D. | 120 mm |
| O.D. Type | Straight |
| icNumber | 7695843 |
| Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Flush Ground | No |
| Cage Type | Plastic |
| Outer Ring Width | 29 mm |
| Width | 1.14 in, 29 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Limiting Speed - Grease | 4800 rpm |
| Capacity | High Capacity |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision | Standard |
| Locking Device | No Locking Device |
| Limiting Speed - Oil | 6300 rpm |
| Enclosure | Open |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Seal Type | Unsealed |
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| Weight | 3.01 LB |
| EAN or UPC | 7316576634444 |

