- 55 mm ID x 120 mm OD x 29 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| O.D. | 120 mm |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Oil | 6300 rpm |
| O.D. Type | Straight |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Material | Steel |
| Contact Angle | 40° |
| Precision | Standard |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Outer Ring Width | 29 mm |
| Preload Level | Light |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| icNumber | 7695843 |
| Inner Ring Width | 1.14 in, 29 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Cage Type | Plastic |
| No. in Set | Single Bearing |
| Seal Type | Unsealed |
| Capacity | High Capacity |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Width | 1.14 in, 29 mm |
| Seal Material | None |
| Series | 73 |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Flush Ground | No |
| I.D. | 55 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Ball Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Limiting Speed - Grease | 4800 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Weight | 3.01 LB |
| EAN or UPC | 7316577611369 |

