- 50 mm ID x 110 mm OD x 27 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Steel Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Inch/Metric | Metric |
| Locking Device | No Locking Device |
| Material | Bearing Steel |
| Seal Material | None |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Capacity | High Capacity |
| Width | 1.06 in, 27 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| No. in Set | Single Bearing |
| Outer Ring Width | 1.06 in, 27 mm |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Limiting Speed - Oil | 7000 rpm |
| icNumber | 7695834 |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Cylindrical |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Rows of Balls | Single |
| I.D. | 1.97 in, 50 mm |
| Ball Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Preload Level | Light |
| Inner Ring Width | 1.06 in, 27 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. | 4.33 in, 110 mm |
| Series | 7300 |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Type | Metal |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Cage Material | Bearing Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Precision | Standard |
| Limiting Speed - Grease | 5300 rpm |
| Flush Ground | No |
| Weight | 2.63 LB |
| EAN or UPC | 7316577089366 |

