- 50 mm ID x 110 mm OD x 27 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Precision | Standard |
| icNumber | 7695834 |
| Seal Type | Unsealed |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Grease | 5300 rpm |
| Flush Ground | No |
| Contact Angle | 40° |
| Width | 1.06 in, 27 mm |
| Cage Type | Plastic |
| Bore Type | Round Bore |
| Material | Steel |
| Inner Ring Width | 27 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Outer Ring Width | 27 mm |
| Series | 7300 |
| Locking Device | No Locking Device |
| I.D. | 50 mm |
| O.D. | 110 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Rows of Balls | Single |
| Preload Level | None |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Seal Material | None |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Limiting Speed - Oil | 7000 rpm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Ball Material | Steel |
| Capacity | High Capacity |
| Weight | 2.359 LB |
| EAN or UPC | 7316577092526 |

