- 50 mm ID x 110 mm OD x 27 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Series | 7300 |
| Locking Device | No Locking Device |
| Material | Steel |
| Width | 1.06 in, 27 mm |
| Preload Level | None |
| Seal Type | Unsealed |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Flush Ground | No |
| icNumber | 7695834 |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Type | Plastic |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Seal Material | None |
| Precision | Standard |
| O.D. | 110 mm |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| No. in Set | Single Bearing |
| Inner Ring Width | 27 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Rows of Balls | Single |
| Capacity | High Capacity |
| Limiting Speed - Grease | 5300 rpm |
| Outer Ring Width | 27 mm |
| Ball Material | Steel |
| Contact Angle | 40° |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Limiting Speed - Oil | 7000 rpm |
| I.D. | 50 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Weight | 2.359 LB |
| EAN or UPC | 7316576634345 |

