- 50 mm ID x 110 mm OD x 27 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Steel Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Lubricant | Oil Preservative |
| Inner Ring Width | 1.06 in, 27 mm |
| Preload Level | Light |
| Limiting Speed - Grease | 5300 rpm |
| Capacity | High Capacity |
| Material | Bearing Steel |
| Outer Ring Width | 1.06 in, 27 mm |
| Precision | Standard |
| Limiting Speed - Oil | 7000 rpm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| O.D. | 4.33 in, 110 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Width | 1.06 in, 27 mm |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Series | 7300 |
| Seal Material | None |
| Ball Material | Steel |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| I.D. | 1.97 in, 50 mm |
| Bore Type | Cylindrical |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Flush Ground | No |
| Cage Material | Bearing Steel |
| Inch/Metric | Metric |
| Seal Type | Unsealed |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Type | Metal |
| No. in Set | Single Bearing |
| Internal Design | Universal Mounting |
| icNumber | 7695834 |
| Enclosure | Open |
| Rows of Balls | Single |
| Weight | 2.63 LB |
| EAN or UPC | 7316577089366 |

