- 40 mm ID x 90 mm OD x 23 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Ball Material | Steel |
| Limiting Speed - Oil | 9000 rpm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Contact Angle | 40 Degree |
| No. in Set | Single Bearing |
| Preload Level | Medium |
| Bore Type | Cylindrical |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Seal Material | None |
| Precision | Standard |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. | 3.54 in, 90 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Inner Ring Width | 0.91 in, 23 mm |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Cage Material | Bearing Steel |
| Inch/Metric | Metric |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Flush Ground | No |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Limiting Speed - Grease | 6700 rpm |
| Outer Ring Width | 0.91 in, 23 mm |
| I.D. | 1.57 in, 40 mm |
| Material | Bearing Steel |
| icNumber | 7695815 |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Width | 0.91 in, 23 mm |
| Series | 7300 |
| Seal Type | Unsealed |
| Capacity | High Capacity |
| Cage Type | Metal |
| Rows of Balls | Single |
| Enclosure | Open |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Weight | 1.453 LB |
| EAN or UPC | 7316576650550 |

