- 40 mm ID x 90 mm OD x 23 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| O.D. | 3.54 in, 90 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| I.D. | 1.57 in, 40 mm |
| Cage Material | Brass |
| Capacity | High Capacity |
| Bore Type | Cylindrical |
| Material | Bearing Steel |
| Outer Ring Width | 0.91 in, 23 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Type | Unsealed |
| icNumber | 7695815 |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Inner Ring Width | 0.91 in, 23 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Limiting Speed - Grease | 6700 rpm |
| Flush Ground | No |
| Limiting Speed - Oil | 9000 rpm |
| Inch/Metric | Metric |
| Width | 0.91 in, 23 mm |
| Seal Material | None |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Type | Metal |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision | Standard |
| Ball Material | Steel |
| Preload Level | Light |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Enclosure | Open |
| Series | 7300 |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Weight | 1.528 LB |
| EAN or UPC | 7316577610201 |

