- 40 mm ID x 90 mm OD x 23 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Seal Material | None |
| Series | 7300 |
| O.D. | 90.0000 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Enclosure | Open |
| Preload Level | None |
| Guide Type | Ball |
| Seal Type | Unsealed |
| O.D. Type | Straight |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Reference Speed | 10000 rpm |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Static Load Rating [Max] | 7,530.00 lbf |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bearing Type | Angular Contact |
| icNumber | 7695815 |
| Rows of Balls | Single |
| I.D. | 40 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Type | Pressed Brass |
| Contact Angle | 40° |
| Material | Steel |
| Width | 23 mm |
| Ball Material | Steel |
| Inner Ring Width | 23 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Limiting Speed | 10000 rpm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Dynamic Load Rating | 11,000.00 lbf |
| Locking Device | No Locking Device |
| Flush Ground | No |
| Precision | Standard |
| Weight | 1.453 LB |
| EAN or UPC | 7316576650574 |

