- 40 mm ID x 90 mm OD x 23 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| icNumber | 7695815 |
| Limiting Speed - Grease | 6700 rpm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Outer Ring Width | 0.91 in, 23 mm |
| Preload Level | Light |
| Bore Type | Cylindrical |
| Series | 7300 |
| Inch/Metric | Metric |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Material | None |
| Width | 0.91 in, 23 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Seal Type | Unsealed |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Capacity | High Capacity |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Oil | 9000 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Flush Ground | No |
| I.D. | 1.57 in, 40 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. | 3.54 in, 90 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Precision | Standard |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Ball Material | Steel |
| Material | Bearing Steel |
| Cage Material | Brass |
| Cage Type | Metal |
| Inner Ring Width | 0.91 in, 23 mm |
| Enclosure | Open |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Weight | 1.528 LB |
| EAN or UPC | 7316577610201 |

