- 80 mm ID x 140 mm OD x 26 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| I.D. | 3.15 in, 80 mm |
| Inner Ring Width | 1.02 in, 26 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Preload Level | Light |
| Ball Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Enclosure | Open |
| Capacity | High Capacity |
| Width | 1.02 in, 26 mm |
| Outer Ring Width | 1.02 in, 26 mm |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Material | Bearing Steel |
| Inch/Metric | Metric |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Seal Material | None |
| Cage Type | Metal |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Flush Ground | No |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Cage Material | Brass |
| O.D. | 5.51 in, 140 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bore Type | Cylindrical |
| Series | 7200 |
| Locking Device | No Locking Device |
| Rows of Balls | Single |
| icNumber | 7695857 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Weight | 3.58 LB |
| EAN or UPC | 7316577149893 |

