- 80 mm ID x 140 mm OD x 26 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| O.D. | 140.0000 mm |
| I.D. | 80 mm |
| Series | 7200 |
| Capacity | High Capacity |
| icNumber | 7695857 |
| Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Width | 25 mm |
| Contact Angle | 40° |
| No. in Set | Single Bearing |
| Outer Ring Width | 26 mm |
| Seal Material | None |
| Cage Type | Metal |
| Ball Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Seal Type | Unsealed |
| Limiting Speed | 5600 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 16,500.00 lbf |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Inner Ring Width | 26 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Flush Ground | No |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Dynamic Load Rating | 18,700.00 lbf |
| O.D. Type | Straight |
| Precision | Standard |
| Rows of Balls | Single |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Reference Speed | 5600 rpm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Enclosure | Open |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Bore Type | Round Bore |
| Weight | 3.382 LB |
| EAN or UPC | 7316576650116 |

