- 80 mm ID x 140 mm OD x 26 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Flush Ground | No |
| No. in Set | Single Bearing |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Outer Ring Width | 1.02 in, 26 mm |
| Series | 7200 |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| icNumber | 7695857 |
| Seal Material | None |
| Enclosure | Open |
| Inch/Metric | Metric |
| Inner Ring Width | 1.02 in, 26 mm |
| Bore Type | Cylindrical |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Material | Bearing Steel |
| O.D. | 5.51 in, 140 mm |
| Width | 1.02 in, 26 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| I.D. | 3.15 in, 80 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision | Standard |
| Capacity | High Capacity |
| Cage Material | Brass |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Ball Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| Seal Type | Unsealed |
| Weight | 3.58 LB |
| EAN or UPC | 7316576633591 |

