- 80 mm ID x 140 mm OD x 26 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Width | 1.02 in, 26 mm |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Seal Material | None |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Contact Angle | 40 Degree |
| O.D. | 5.51 in, 140 mm |
| Precision | Standard |
| Series | 7200 |
| I.D. | 3.15 in, 80 mm |
| Bore Type | Cylindrical |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Outer Ring Width | 1.02 in, 26 mm |
| Inner Ring Width | 1.02 in, 26 mm |
| Material | Bearing Steel |
| Ball Material | Steel |
| No. in Set | Single Bearing |
| Flush Ground | No |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Cage Type | Metal |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Capacity | High Capacity |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Material | Brass |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Inch/Metric | Metric |
| icNumber | 7695857 |
| Preload Level | Light |
| Seal Type | Unsealed |
| Weight | 3.58 LB |
| EAN or UPC | 7316577149893 |

