- 80 mm ID x 140 mm OD x 26 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Enclosure | Open |
| Seal Material | None |
| Ball Material | Steel |
| Seal Type | Unsealed |
| icNumber | 7695857 |
| No. in Set | Single Bearing |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Cage Type | Metal |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Cage Material | Brass |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Material | Bearing Steel |
| I.D. | 3.15 in, 80 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Capacity | High Capacity |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Flush Ground | No |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Width | 1.02 in, 26 mm |
| Series | 7200 |
| Inch/Metric | Metric |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bore Type | Cylindrical |
| Precision | Standard |
| Inner Ring Width | 1.02 in, 26 mm |
| O.D. | 5.51 in, 140 mm |
| Outer Ring Width | 1.02 in, 26 mm |
| Weight | 3.58 LB |
| EAN or UPC | 7316576633591 |

